De kracht van woorden
26 september was het de Europese Dag van de Talen. Deze dag is in het leven geroepen door het Europees Platform om mensen bewuste te maken van de rijkdom van talen en de diversiteit ervan te stimuleren. Taal is een bijzonder verschijnsel. De van Dale zegt er het volgende over.
- spraakklanken waarmee je je gedachten en gevoelens aan anderen kenbaar maakt.
- een middel om gedachten en gevoelens kenbaar te maken: gebarentaal, lichaamstaal.
Taal, met de juiste intenties, is een prachtig middel om elkaar beter te begrijpen, elkaar te verstaan, verschillen te overbruggen, conflicten op te lossen, verbondenheid te creëren en samenwerking te bevorderen.
Toch is taal meer. Het dient niet alleen voor de communicatie met anderen. Wij communiceren ook de hele dag met onszelf via taal. Het is een middel waarmee wij onszelf voortdurend beïnvloeden. Daar zijn wij ons vaak niet van bewust. Alles wat wij zeggen en denken wordt ingeprent en beïnvloedt ons. En vooral dingen die we herhalen doen hun werk.
Elke keer als je iets doms doet en je zegt tegen jezelf: ‘Wat ben ik toch dom!’ zal je automatische piloot er meer en meer van uit gaan dat je dom bent en op basis daarvan beslissingen voor je nemen. Zelfs je bewuste beslissingen worden erdoor beïnvloed. Om aan dit of dat maar niet eens te beginnen, want daar ben je toch te dom voor. Om op die baan maar niet eens te solliciteren, want dat kun je toch niet. En zo begin je aan een hoop uitdagingen al niet eens meer. Dat doet iets met je levensenergie. Zo energiek en ijverig je was toen je vier jaar oud was, dat voel je niet meer. Jammer.
Een ander voorbeeld is: ‘Zie je wel dat ik het niet waard ben!’. Die beneemt je ook je energie én bezorgt je veel pijn. Terwijl het niet eens waar is. Je zegt het tegen jezelf en kortdurend geloof je het. Als je dat maar vaak genoeg doet, dan wordt kortdurend langdurend en uiteindelijk voortdurend. En als je maar lang genoeg pijn hebt dan stop je met dat te voelen. Maar dan voel je de fijne dingen ook niet meer. En dan voel je je eenzaam en somber.
Omdat wij zo talig zijn, helpt het al behoorlijk om dat soort dingen niet meer tegen onszelf te zeggen.
Probeer het maar eens uit.
De eerste vijf keer vandaag dat je een matig of slecht resultaat creëert (je laat een stapel borden vallen en ze zijn allemaal kapot, je neemt enthousiast met een grap de telefoon op omdat je denkt dat het je collega is, maar het is een belangrijke potentiële klant) zeg je tegen jezelf: ‘Zie je wel dat ik dom ben!’ of: ‘Trut, of: ‘Sukkel’, of: ‘Loser’, of wat jij ook maar gewend bent. Dat zal niet zo moeilijk zijn, want dat is je routine. Als je het heel erg vindt om een fout te maken, dan kan het ook zijn dat je je aangewend hebt om ze te verdoezelen. Doe dat vandaag niet, merk ze op en zeg iets negatiefs tegen jezelf.
Voel elke keer goed wat dat met je energie en met je stemming doet.
De zesde tot en met de tiende keer dat je vandaag een matig of slecht resultaat creëert, zeg je tegen jezelf: ‘Jammer dat ……….’ En op de puntjes benoem je het resultaat. (Let op; je zegt NIET: “Jammer dat ik een fout gemaakt heb.’ Dat is irrelevant, je doel was een goed resultaat, niet foutloos opereren.)
Dus: ‘Jammer dat de borden stuk zijn!!! Jammer!! De volgende keer doe ik wat langzamer’’ of: ‘Jammer van die grap! Dom gedaan! De volgende keer doe ik dat anders!’
Voel elke keer goed wat dat met je energie en met je stemming doet en wat het verschil is met het eerste experiment. (Voor alle duidelijkheid: als je in het tweede deel van het experiment toch de verbinding legt tussen dom gedaan en ik ben dom of niet de moeite waard, dan ervaar je het tweede deel van het experiment net zo negatief als het eerste.)
Ga maar eens tellen hoe vaak je jezelf uitscheldt op een dag. Dom, sukkel, egoïst, loser en nog veel meer. Zou je je beste vriend zo behandelen? Waarom jezelf dan wel? En omdat we ook nog eens zo gevoelig zijn voor taal, heeft het op de lange duur een hele negatieve uitwerking op onze stemming en op onze energie.
Toen mijn jongste dochter 12 jaar oud was, hoorde ze mij een keer mopperen: “Hè, wat ben ik toch dom!’ Ze zei: ‘Nee mama, je bent niet dom, je doet alleen maar dom.’
Daar heb ik veel van geleerd.
Naast dat ieder land zijn eigen taal en iedere streek zijn eigen dialect heeft, zijn er ook nog vier universele talen. Dat zijn de vier communicatiestijlen.
Weten wat het effect van jouw communicatiestijl op anderen is, is een waardevol inzicht, waar je de rest van je leven profijt van hebt. Spreken in de stijl van de ander is nog waardevoller. Je krijgt heel andere gesprekken en relaties als je iemand die een andere stijl heeft dan jij, benadert in zijn of haar stijl.
Hier geven we regelmatig gratis workshops over. Kom ook, laat je inspireren en ga met waardevolle informatie naar huis.
Reacties
Heb jij ideeen, opmerkingen, vragen of suggesties? Laat een reactie achter, deel je kennis en ervaring en kom nog eens terug om te lezen wat anderen hebben bijgedragen.
-
ErnestoFaurb (8 december 2025)
Следующая страница https://kra46att.at
-
Ronaldrax (9 december 2025)
Решил проверить сам, действительно все работает. Поддержка отвечает быстро на все вопросы.
-
RichardFek (10 december 2025)
Как выбрать и где купить iPhone в Тюмени Вы планируете покупку нового iPhone в Тюмени и запутались в разнообразии моделей? В этой статье мы детально рассмотрим несколько актуальных вариантов, чтобы облегчить вам выбор. <b>Обзор моделей iPhone в Тюмени</b> <a href=https://tmn.applemarketrf.ru/catalog/iphone/iphone-17-pro-max/apple-iphone-17-pro-max-256gb-deep-blue/>айфон 17 купить в тюмени</a> Давайте познакомимся ближе с четырьмя наиболее популярными моделями, доступными в тюменском регионе: iPhone 16 Pro Тюмень <a href=https://tmn.applemarketrf.ru/catalog/ipad/>ipad 11 2025 тюмень</a> Новейшая версия iPhone от Apple известна своей высокой производительностью, удивительной камерой и великолепным дизайном. iPhone 16 Pro оснащён мощным процессором, что обеспечивает отличную работу даже самых сложных приложений и игр. Phone 15 Тюмень <a href=https://tmn.applemarketrf.ru/catalog/iphone/iphone-17-pro-max/apple-iphone-17-pro-max-2tb-silver/>айфон 17 купить в тюмени</a> Если вы хотите заполучить новое устройство от Apple, но не желаете тратить большие деньги, iPhone 15 станет отличным выбором. Данная модель обладает необходимым минимумом характеристик, необходимых среднестатистическому пользователю. Купить iPhone Pro Max Тюмень iPhone Pro Max — настоящий гигант среди смартфонов. Большое разрешение экрана, качественная камера и долгий срок службы батареи делают эту модель привлекательной для любителей кино и музыки. <a href=https://tmn.applemarketrf.ru/catalog/macbook/>macbook тюмень</a> iPhone 16 купить Тюмень Модификация iPhone 16 сочетает в себе стильный дизайн и приемлемую цену. Простой и понятный интерфейс делает его идеальным выбором для начинающих пользователей и подростков. Купить iPhone 17 Pro Тюмень Самое современное решение от Apple — iPhone 17 Pro. Эта модель превосходит предыдущие версии практически по всем параметрам: производительность, графика, камеры и дизайн находятся на высоте. Где купить iPhone в Тюмени? Покупка iPhone — дело ответственное, поэтому важно выбрать правильное место. Рекомендуем рассматривать несколько возможных вариантов: - Магазины официальных партнеров Apple, где вы гарантированно получите качественное устройство с гарантией. - Интернет-магазины, предлагающие удобные способы оплаты и доставки. - Салоны мобильной связи, предлагающие разнообразные акции и скидки. Проверяйте репутацию продавца и читайте отзывы покупателей перед оформлением заказа. Заключение Ваш следующий iPhone ждёт вас в Тюмени! Воспользуйтесь нашими рекомендациями и примите обоснованное решение, чтобы получить удовольствие от использования нового устройства. iphone 17 тюмень https://tmn.applemarketrf.ru/catalog/iphone/iphone-17-pro-max/apple-iphone-17-pro-max-512gb-silver/
-
SantoDed (11 december 2025)
New Member Introduction – Happy to Join the Community